Lipany
Konec dobrý, všechno dobré – bitva u Lipan
20.10.2007
Počasí letošnímu poslednímu výletu příliš nepřálo – už od rána byla pěkná zima a mraky se po obloze jen honily. Na Masarykově nádraží se proto sešlo jen sedm statečných, kteří vyrazili po stopách poslední husitské bitvy u Lipan. Využili jsme vymožeností integrovaného dopravního systému a na jedinou jízdenku jsme dojeli z Masaryčky nejen vlakem do Českého Brodu, ale následně i autobusem na okraj Lipan.
Zastavili jsme se nejprve u pomníku Rudé armády, u nějž byla informační tabule s husitskou historií. Byla dosti podrobná, takže jsme ani všechny informace nestačili vstřebat a vydali se vzhůru na Lipskou horu. Na vrcholku stojí mohyla upomínající na onu památnou bitvu (bez Rudé armády). Od mohyly je mimochodem pěkný výhled do okolní krajiny – i když je Lipská hora v podstatě jen takový krtinec, ale široko daleko prostě není nic vyššího.
Zde jsme se poučili o tom, jak to tenkrát bylo, kdo s kým a proč bojoval a takto náležitě posíleni informacemi jsme vyrazili ku Kouřimi. Zhruba pětikilometrovu vzdálenost jsme urazili nádhernou podzimní krajinou plnou barev, lesy, sady, poli atakdále, až jsme přišli ke starobylému městu Kouřimi.
Triumfálně jste vstoupili do města Pražskou branou přímo na historické náměstí. Nutno podotknout, že Kouřim je nádherné malé městečko, v němž jako by se trochu zastavil čas – ostatně i proto si ho zřejmě televize vybrala k natáčení seriálu Bylo nás pět. Jelikož bylo poledne, zamířili jsme do restaurace U Lva k obědu, kde zavládla naprostá spokojenost, a myslím, že jak na straně strávníků, tak i personálu. Spokojeně jsme se vykulili ven a začali přemýšlet, kam a jak dál. Zamířili jsme nejprve k místnímu kostelu a zjistili, že zde má jakási skupina zrovna objednanou prohlídku jinak nepřístupného kostela. Nelenili jsme, přifařili se a rozhodně nelitovali. Pan průvodce sice vyprávěl poněkud košatě a trochu uspávajícím tónem, ale rozhodně moc zajímavě, takže jsme se dozvěděli spoustu věcí. Prohlédli jsme si nejen vnitřek kostela, ale i jedinečnou prostoru krypty sv. Kateřiny a následně pak i zvonici se zvony zavěšenými srdcem vzhůru. Všem nám pochopitelně vrtalo hlavou, jaký to má význam a jak se na takové zvony zvoní – zde je vysvětlení: Před každým zvoněním se zvony spustí dolů do normální polohy, tím se zároveň uvedou do pohybu prakticky bez jakéhokoli nároku na fyzickou sílu a před koncem zvonění se opět rozhoupávají víc a víc, až se překlopí zase do polohy srdcem vzhůru, zaklesnou se a je to.
Jelikož Kouřim byla významným sídlem již ve starověku, vyrazili jsme ještě na exkurzi po zbytcích staroslovanského hradiště. Jednou z atrakcí je tu také Libušino jezírko, které se poněkud nelogicky nachází na vrcholu kopce a je napájeno spodním pramenem a dešťovou vodou. O jezírku jsem básnil již dlouho dopředu. Jistě si tedy dovedete představit reakce přítomných účastníků, když viděli to, co Vy můžete vidět na fotce…
Jelikož znatelně přituhlo a navíc se shora začala snášet jakási voda, zašli jsme ještě na horký nápoj (vyzkoušeli jsme tentokrát zase jiný podnik) a vyrazili k nádraží. Výlet sice nebyl příliš dlouhý, ale rozhodně povedený.
Statistika:
Účast: 7 – HonzaK+MartinD,FilipTS,JirkaO+HonzaIII,PetrP,Krzyzstof
Trasa: 10km – Lipany, po červené Lipanská mohyla-Kouřim, po žluté Stará Kouřim-Kouřim, po zelené Kouřim nádraží
Pamětihodnosti: Lipanská mohyla, kostel sv.Štěpána+zvonice v Kouřimi,bývalé hradiště Stará Kouřim
Restaurace: Kouřim: U Lva – srdečná paní vedoucí darovala i baterky do foťáku, U Sojků – taktéž velmi úslužná obsluha
- Prvním lipanským pomníkem, na který jsme narazili, byl pomník Rudé armádě, totiž pomník-pramen s reliéfem vesničanky dávající pít krasnoarmějci. Symbolicky je pramen dnes vyschlý
- Nás samozřejmě zaujal švarný krasnoarmějec, který by jako z oka vypadl Romanu Šebrle. Posuďte sami.
- U pomníku stojí informační tabule s podrobným popisem husitského válečnictví. Můžete-vlastně můžeme-si ji vklidu v teple vychutnat. V té zimě jsme se totiž rozhodli rezignavat na její studium a radši vyrazili na pochod.
- Z druhé strany jsou krásně chronologicky popsány všechny významné husitské bitvy.
- A to jsme již u hlavní lipanské pamětihodnosti. Chrání ji tu výstraha neexistujícího orgánu odkazující na zrušený zákon.
- To je ona – slavná lipanská mohyla z roku 1881. Postupem času byla osázena pamětními deskami ze všech čtyř stran.
- Toto je snad ta původní deska z roku 1881.
- Kvůli té patetické desce jsme si tuto informační tabuli přečetli bedlivě. Ale proč to byla taková národní tragédie jsme se z ní nedozvěděli.
- Při pohledu na bojiště a dál mě napadá, že by bylo lepší, kdyby na historických památkách nebyly informace jen neutrálně popisné, ale kdyby tam byly filozoficko-historické výklady, proč daná událost byla tragédií a z druhé strany tabule třeba naopak konkurenční názor, že to bylo požehnání.
- Každopádně jsme si tu udělali společnou fotku. Zleva: Filip, Martin, HonzaK, Jirka, Krzyzstof a Petr. Před hledáčkem Honza III.
- Cesta z Lipské hory vedla krásně podzimně zbarvenoou doubravou.
- Ano zima se přiblížila. To bílé na stromech však ještě není jinovatka, ale ochranný nátěr proti okusuchtivé zvěři.
- Tady zatáčíme k samotě-statku Broučkov.
- A tady nás dohání autor nejen předchozího snímku. Jen tak mimochodem uhodnete, proč má jen jednu rukavici? Když si pozorně prohlédnete všechny fotografie, mohli byste na to přijít.
- A to už jsme před branami Kouřimi. Toto je Pražská brána.
- Toto je kouřimské historické náměstí. Jmenuje se však novodobě, totiž náměstí Míru.
- Berte si co hrdlo ráčí. Já bych si s dovolením vzal, já bych si s dovolením také vzal…. Tady se projevila Krzyzstofova slovanská pohostinnost, když vyběhl napřed, aby koupil baterky do Petrova foťáku, a vrátil se sice bez baterek, ale s těmito dortíky.
- Tato doslova kvetoucí restaurace není restaurací U lva, kde jsme obědvali.
- Toto je pravá raná gotika – kostel svatého Štěpána z doby kolem roku 1260.
- A v něm vzácná osmiboká krypta svaté Kateřiny sklenutá křížovou klenbou.
- Tady je důkaz, že v Kouřimi mají zvony zavěšeny srdcem vzhůru.
- V kostele a na zvonici nás provázel tento jen ale napohled démonický průvodce.
- Tady je celkový pohled na Kouřim od Lechova kamene,….
- …, což je tato skála.
- Nevracejte se do hospody, nehleďte na déšť, pojďte za mnou, ještě je tu překrásné Libušino jezírko, …
- … Držte se mě a budete koukat. …
- A taky jsme koukali! Za trest nám musel Honza zapózovat na dně.
- Náš polský host byl z toho celý na větvi…
- …Proto jsme už dál nikam nešli a vrátili do tepla restaurace U sojků, kde jsme si udělali tuto poslední fotku sezóny 2007.
Zanechat komentář
Pro zanechání komentáře je nutné se přihlásit.