Dub
21
2002

Historie

Historie

2002 – jak to vlastně všechno začalo

Na začátku byli tři (ano, laskavému čtenáři již došlo, že jsou to ti tři na fotkách níže). A ti tři se jednoho krásného letního dne, no vlastně spíš jarního, dokonce dne prvomájového léta Páně 2002 úspěšně vydali (kupodivu ne sami) na první výlet nebo možná spíš jen na procházku Šárkou.

Ti tři se jmenují po řadě (to znamená zleva doprava ) Slávek, Toník a Radek. To oni jsou duchovními otci myšlenky výletů a jiných nepřístojností, zvláště ten úplně napravo ;-).

Výlet se zřejmě vydařil a pak už to šlo (skoro) samo. Následovaly další akce a akcičky svolané víceméně ze dne na den, jako třeba procházka Stromovkou za šťastnějších dní, kdy lachtani proplouvali Prahou jen výjimečně a ve hvězdárně byly hvězdy a ne vyplavený nábytek…

Pro ty zkaženější nutno dodat, že ani hospůdky a jiné podniky podobného ražení na oněch výletech a akcích nechyběly ;-).
A tak to šlo dál a dál a chodilo se na výlety nedaleko do Prahy, ale zase dost daleko na to, aby čerstvý vzduch vzpomínky na ni zahnal do … pryč a výletilo se (a výlety se končily v hospůdkách) a tak dokola :-).

2003 – recese

Dál to šlo, jak to šlo. Bohužel (no, vlastně proč bohužel?) se ukázalo, že původní tři organizátoři jsou zas a jenom lidé. A lidem se často stává, že času se nedostává (no už začínám rýmovat! ), a lidem se také často stává, že nemohou být na více místech současně… Zranitelným místem se ukázalo to, že původní výlety organizovali tři lidé, kteří toho měli navíc mnoho společného a tedy i společně se jim nedostávalo onoho kýženého času. Abych nenapínal. Jeden výlet skončil téměř fiaskem a od té doby se začalo usilovně pracovat na (jazykem moderního ekonoma) “restrukturalizaci”.
Předělali se stránky a dohodlo (no lépe řečeno usoudilo) se, že prostě nestačí všechno hodit na pár lidí a zbožně je zvát organizátory. Vize byla, že se dá příležitost iniciativě zdola a že dosavadní pasivní účastníci se stanou aktivními – samozřejmě myšleno jen, co se týče organizování výletů ;-).

2004 – krize

Člověka ale nepředěláš – spontánní reakce zezdola se nekonala, spíše naopak, a tak před klinickou smrtí Kamarády.cz zachránilo to, že se opuštěného místa organizátora plně ujal Honza K.

Honza K

Rozhodně si proto i on zaslouží být zde vystaven jako, když ne zakladatel, tak určitě otec-pokračovatel.
Krizi tohoto roku dokresluje, že po účastech na výletech v počtu tří či dvou se dokonce na poslední výlet sezóny do Brd musel vydat Honza úplně sám (svou roli zde ovšem nejspíš sehrálo i počasí – ten den totiž lilo jako z konve). Přesto to Honza nezabalil a připravil plán výletů i na další rok.

2005 – oživení

A to bylo dobře, protože hned při zahájení sezóny (30. dubna 2005 v Prokopském údolí) se sešlo deset lidí, mezi nimiž byl i Filip TS, Jirka O a Honza III, kteří si tu teprve řešili svůj coming out, furt se proto loudali za ostatními, povídali si o životě a bylo jim spolu dobře, takže se od teď pro ně výlety Kamarádů.cz staly srdeční záležitostí a vzali je za své.
Od teď tedy bylo jisto, že účast neklesne pod čtyři. Navíc se Filip naučil jakžtakž obsluhovat www stránky, a mohl tak, co se týče jejich běžného provozu spočívajícího v aktualizacích programů a vkládání zápisů, ulehčit zaneprázdněnému PetruŠp, který tak nadále byl k dispozici jen pro mimořádné události a určitě i jemu, patří hold za to, že Kamarádi.cz nezanikli.

Petr Šp

2006 – naši prezidenti

Od sezóny 2006 se opět začaly dělat zápisy ze všech výletů, které se uskutečnily, a i se navázalo na tradici dělání statistik o počtu účastníků, navštívených pamětihodnostech a restauracích. Navíc tato sezóna byla průkopnická i v tom, že jako první měla svoje téma, a sice výlety za našimi prezidenty.

Pro budoucnost bylo také důležité, že na výlet na Okoř dorazil a zalíbilo se tu Markovi B, který se tak stal dalším členem, který chodí pokud možno pokaždé, a navíc i sám výlety organizuje a vede.

Ještě snad uveďme, že ke konci tohoto roku byla spamovým útokem zahlcena slibně se rozvíjející diskuse na našich stránkách, takže jsme ji museli ukončit.

2007 – poslední bitva

Sezóna 2007 měla mít téma naše bitvy, ale při přípravě plánu Honza a Filip zjistili, že všechny slavné bitvy se staly buď moc daleko od Prahy, navíc nešikovně mimo železniční tratě, nebo naopak přímo v Praze hned kousek od konečné tramvaje apod. Jako jedinou rozumnou bitvu nakonec vyhodnotili tu u Lipan, která (ač neplánovaně) nakonec sezónu zakončovala – a tentokrát naštěstí bez těch fatálních následků:-)

2008 – naši spisovatelé

Sezóna 2008 měla téma naši spisovatelé. Třešničkou na dortu pak byla dobrodružná expedice za tuzemskými planě rostoucímu orchidejemi, kterou uspořádali Hokub a Petr P.

Na konci roku jsme se na radu Marka B rozhodli, že nemá cenu spravovat před dvěma roky napadenou diskusi na dosavadních, svou strukturou i zabezpečením již zastaralých a na obsluhu těžkopádných stránkách, navíc vyžadujících po uživatelích znalost html kódu, a že tedy Marek B vytvoří stránky nové na bázi nějakého pro nás vhodného, uživatelsky přátelského redakčního systému.
Tak tedy ať nám naše nové stránky dobře poslouží.

2009 – Staré pověsti české

Tématem sezony 2009 byly Staré pověsti české – navštívili jsme tedy Kazín, Tetín a Libušín a dále pak Říp a Neumětely.

2010 – Keltové

Pro rok 2010 jsme zvolili jako společné téma výletů různá stará keltská (i když nejen keltská) hradiště jako Závist, Stradonice a další. Téma se bohužel ukázalo nebýt příliš vhodným, protože pozůstatků jsme zpravidla moc nenašli.

Tento rok bohužel vstoupil do historie hlavně jednou velmi smutnou událostí – tragickou smrtí Filipa TS, jehož posledním výletem byla květnová výprava do okolí Nového Strašecí.

Filip TS

2011 – Čeští velikáni

Protože se Keltové jako cíle výletů moc neosvědčili, sáhli jsme k vyzkoušenému triku – místa spjatá s různými českými velikány. Tentokrát jsme se obešli bez jednotící profese a poučili jsme se o životopisech hudebníků (Antonín Dvořák, Josef Suk), přírodovědců (Dr. Jan Janský, Jan Evangelista Purkyně), ale i dalších spisovatelů (Václav Beneš Třebízský, František Palacký a Jaroslav Vrchlický).

2012 – Přes hory a přes doly

Tématem sezony 2012 nejprve měly být jen doly a hornická muzea. Ukázalo se ale, že tolik jich k dispozici zase není, tak jsme k dolům přidali ještě hory, a to zejména takové, kde se nachází nějaká rozhledna..

2013 – Muzea

Pro rok 2013 jsme zvolili poněkud povšechné téma „muzea“. Těch je pochopitelně v okolí Prahy spousta, zaměřili jsme se proto na ta méně obvyklá a na první pohled nudně vypadající. Nakonec však návštěva žádného nudná nebyla.

2014 – Druhá světová válka

Tématem zatím poslední sezony jsou místa nějakým způsobem spjatá s 2. světovou válkou. Jako takové lehké doplnění jsme přidali návštěvu dvou zapadlých židovských hřbitovů na venkově – což pochopitelně s tématem docela souvisí.

2015 – Top 10 of Honza K.

Jelikož sezónou 2014 jsme završili desítku let pod vedením Honzy K., připravili jsme další sezonu na přání některých stálých účastníků jako výběr toho nejlepšího z uplynulých deseti let. Přes zimu 2014/2015 se konalo velké hlasování, na jehož základě pak byly vybrány výlety pro sezonu 2015. Některé remaky jsme po letech trochu vylepšili, ale většinou jsme se drželi původní trasy.

Budoucnost

Toto místo ponechám (zatím) volné, neb nejsem Sibyla.

Vložil: Marek, rubrika:

Zanechat komentář

Pro zanechání komentáře je nutné se přihlásit.

Žádné komentáře »

Odkaz pro zpětné sledování

Používáme WordPress, českou verzi. Šablona: TheBuckmaker. Fischler, Nebenjob