Horní Požáry
Výprava hasičů (žízně) hornopožáreckými lesy
19.5.2007
Výlet jsme tentokrát zahájili nikoli na nádraží, ale na autobusové zastávce, konkrétně na Budějovické. Ačkoli se sešlo pouze šest účastníků, autobusová zastávka praskala ve švech a byli jsme rádi, že jsme patřili k těm šťastnějším, kteří se do autobusu vešli. Vcelku neotřele si počínal pan řidič. Nejprve se pokusil cestující pobídnout k redukci nevyužitého místa prostým „postupte si“, a když to nezabralo zkusil to takhle: „Vy chytří a krásní si postupte, ostatní nemusí!“. Na některé to zabralo, na některé ne. Účastníci našeho výletu na to nijak nereagovali, nikoli však proto, že by snad nepatřili do kategorie zmíněné panem řidičem, ale prostě proto, že již zabírali nejmenší možný prostor. I přesto ovšem asi deset lidí na zastávce zbylo. Když jsme následně přijeli ke krčské nemocnici, kde čekalo ještě asi dalších patnáct lidí, ozvalo se zpředu z autobusu pouze „Tak jim udělejte pápá a zase pojedeme“. Dlužno podotknout, že přítomní cestující naše přátelské gesto moc neocenili a spíše za námi hrozili holemi a jinými mávátky.
Po dobrodružné cestě jsme vystoupili u husitského památníku Mandava – pěkný výhled na Prahu, ale památník samotný zarostlý býlím. Kromě toho se nedalo pořádně fotit, protože památník byl proti sluníčku.
Napojili jsme se na turistickou značku a vyrazili ke Kostelci u Křížků, kde se nacházelo mnoho pamětihodností, v tomto sumáři budou popisovány v pořadí podle navštívení a současně též estetické hodnoty. Nejprve úpravný katolický hřbitůvek u kostela sv. Martina, následně skoro zapomenutý židovský hřbitov na konci vesnice.
Jelikož bylo poledne, rozhodli jsme se zajít do místní hospůdky, kde v podobě číšníka (další Martin) na nás čekala zdejší nejlepší pamětihodnost. Roztomilý snaživý klučík, kterému to velmi slušelo, se stal pochopitelným terčem naší pozornosti. Následně jsme navíc zjistili, že jsme byli přítomni historické události, neboť ten den to byla jeho první služba v tomto podniku.
Nicméně i tak jsme se z příjemné hospůdky vydali dál, prohlédli si velkolepou hrobku pana barona Ringhoffera uprostřed lesů a vyrazili směrem k hornopožárským lesům. Vyhlídka na Panské skále už časem trochu zarostla, takže moc výhledů nenabízí, ale ani to moc nevadilo. Naši pozornost totiž upoutal jeden ze stromů, v jehož dutině si udělal hnízdečko párek brhlíků (pro neznalé: ptáček … tedy okřídlený), jehož děti zrovna byly v nejžravějším stádiu, takže chudáci rodiče neustále vyletovali ven a vletovali dovnitř. Za zmínku stojí ještě Vlčí rokle, což je malebné údolíčko s potůčkem sotva patrným pod velkými balvany. Za zmínku naopak nestojí lovecký zámeček Horní Požáry.
Příjemně unaveni jsme dorazili na nádraží v Prosečnici, krátce se občerstvili ve zdejším občerstvení a posázavským pacifikem vyrazili ku Praze.
Statistika:
Účast: 6 – HonzaK+MartinD, FilipTS, JirkaO, MarekB+PetrP
Trasa: 14km – Mandava, po silnici Sulice, po modré Kostelec u Křížků-Ringhofferova hrobka, po červené Těptín-Panská skála, po modré zámek Horní Požáry, po žluté Prosečnice
Pamětihodnosti: památník Mandava, rotunda sv.Martina a starý židovský hřbitov v Kostelci u Křížků, Ringhofferova hrobka
Restaurace: Kostelec u Křížků: Na Kalifáči – obsluhuje krásný mladík Martin
- Tak tady náš výlet začal, u památníku setkání pražanů a táboritů v roce 1419.
- Památník je vlastně rozhledna, a jak vidíte bylo by na co koukat, ale bohužel v současnosti je poškozená a nepřístupná.
- Na paměť zase našeho setkání jsme se rozhodli udělat společnou fotku. Tady ji Marek připravuje…
- … a tady je výsledek – bez komentáře 🙂
- Pak jsem se vydali na cestu…
- Cesta byla prošlapaná, protože tudy ráno prošel pochod Praha-Prčice.
- U této nástěnky v Kostelci u Křížků jsme se smáli, že jim upadlo písmeno M v římském letopočtu…
- …jaké bylo ale naše překvapení, že písmeno neupadlo, že totiž tuto rotundu sv.Martina skutečně roku 992 založil sám sv.Vojtěch Slavníkovec.
- Další překvapení bylo hned za rotundou, a to sice tento atypický pomník obětem války.
- A do třetice jsme byli překvapeni, když jsme si již na odchodu z Kostelce přečetli, že tu mají i starý židovský hřbitov. Nezaváhali jsme a vrátili jsme se ho najít. To je on.
- A toto je o 2 km dále hrobka barona Ringhoffera u Kamenice. Ta je však nepřístupná.
- Z cedule před ní jsme se mimo jiné dověděli, že baron Ringhoffer měl sociální cítění a že pro své věrné dělníky organizoval sociální zabezpečení.
- Od hrobky jsem se vydali silnicí k Těptínu.
- Tady procházíme Těptínem kolem požární zbrojnice s pěknými hasiči – ti jsou bohužel na tomto snímku za větvemi stromů.
- Za Těptínem se už nacházejí hornopožárecké lesy. My jsme do nich vstoupili roklí ke Gryble, která je jejich nejvyšším vrcholem.
- Na úpatí Grybly je Panská skále. Jako vyhlídka kvůli přerostlým stromům nic moc …
- …ale jako občerstvovací stanice super.
- O občerstvení svých potomků schovaných v dutině stromu se tu také staral tento brhlík Bohoušek.
- Do hornopožáreckých lesů jsme roklí vstoupili a také jsme z nich roklí vyšli, a to tzv.Vlčí roklí, která nás zaujala…
- …a tak jako na začátku tak i na závěr výletu jsme si udělali společné foto. Zleva: Marek, Jirka, Honza, Martin, Filip, Petr.
Zanechat komentář
Pro zanechání komentáře je nutné se přihlásit.